distorted_hands_2017_kristinaollek

VISUAALKURNATUS

2.09–8.10.2017
Tallinna Kunstihoone ja Fotomuuseum

Näituse „Visuaalkurnatus” tagamaad peituvad ilukirjanduslikus loos, mis jutustab pettekujutlustest, kinnisideedest ja spekulatsioonidest. See lugu räägib fotograafiast kui kindlast visuaalsest lähenemisest, mitte teatud tehniliste piirangutega meediumist, ja jõuab seetõttu välja veel seni teadmata sihtkohta.
See fiktiivne kirjeldus on näitusel hõivanud ka kriitilise ja seletava kuraatoripositsiooni ning kutsub vaatajat (ja lugejat) kunstiteoseid, kuraatorit ja institutsiooni mitte liialt usaldama.

Kuigi näitus paikneb füüsilises ruumis, on selle iseloom pigem virtuaalne. „Visuaalkurnatusˮ teab, et digikujutiste tootmine ja levitamine on fotograafia laiendatud käsitluse selgroog, kuid paneb vastu kiusatusele selle üle kurta või sellele olukorrale ülistuskõnet pidada. Näitus annab pigem tunnistust, et tänapäeval on digitaalsus vajalik eeltingimus meie suhtele igasuguste kujutiste ja tegelikult ka nägemise endaga.
Osalevate kunstnike looming kõnetab väga erineval viisil kujutiseks saamise, nähtavuse ja nähtamatuse läve. Nad esitavad valiku uusi ja olemasolevaid töid, mille tulemusel sünnib nii tähenduste kattumist kui ka ebakõla hõlmav näitusekeskkond.

Kunstnikud:
Andrew Amorim (BR/NO)
Victoria Durnak (NO)
Mathijs van Geest (NL/NO)
Carl Johan Högberg (NL/SE)
Henri Hütt (EE)
Toril Johannessen (NO)
Paul Kuimet (EE)
Laura Kuusk (EE)
Antonis Pittas (GR/NL)
Mårten Spångberg (SE)
André Tehrani (NO)
James Webb (ZA)
Kristina Õllek (EE)

Kuraator: Anthea Buys

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin, EV100, Mondriaan Fond, Kalev Spa, Eesti Fotokunstnike Ühendus, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Tallinna Fotokuu, Bergeni omavalitsus, Norwegian Arts Council, Hordaland Kunstsenter, Digiekraanid.

www.fotokuu.ee

Vaade teosele “Distorted Hands”, Kristina Õllek, 2017