karel.koplimets1

KAREL KOPLIMETS
“JUHTUM NR 12. KALAMAJA”

15.12.2016-7.01.2017 Hobusepea ja Draakoni galeriis
Avamine 14.12.2016 kell 18.00

„Kalamaja bussidesse on ilmunud vargad. Mul tuttaval varastati taskust kallis telefon. Mees, kes tema kõrval istus, tõusis püsti ja väljus kohe, kui mu tuttav tundis, et midagi on valesti. Olge valvsad, siia on ilmunud massiliselt tulnukaid.“
Postitus Kalamaja Facebooki grupist

Karel Koplimetsa Hobusepea ja Draakoni galeriid üheaegselt hõlmav näituseprojekt „Juhtum nr 12. Kalamaja“ tegeleb kunstniku elupaigas Kalamajas toimuvate kummaliste, kohati ka paranormaalsete sündmuste ja nähtustega, mis on aset leidnud viimastel aastatel ning millel on kunstniku hinnangul otsene seos kinnisvarabuumi ja piirkonnas toimuva gentrifikatsiooniga.
Koplimetsa töömeetodit võib kirjeldada rea juhtumiuuringutena, mida iseloomustab kõrgendatud tähelepanu konkreetsele narratiivsele situatsioonile, kus reaalsus seguneb fiktsioonidega. Rekonstrueerides leidobjektide, fotode, makettide, video- ja ruumi-installatsioonide abil toimunut, töötab kunstnik sellise põhjalikkusega, et vaatajal on sageli väga raske kahelda esitatud informatsiooni tõelisuses. Koplimetsa huvitab nii kuritegelik statistika kui ka eelarvamuslik suhe linnaruumi. Võimendades ümbritseva linnaruumi detaile, tekitab Koplimets vaatajas ohutunnet ja toob esile meis pesitsevaid hirme, millele me ei oska esmapilgul nime ega kuju anda.

„Juhtum nr 12. Kalamaja“ on terviklik ruumiinstallatsioon kahes galeriis, mis koosneb omakorda video-, valgus- ja fotoinstallatsioonist. Tervikteose eesmärk on panna vaataja mõtlema arengutele igapäevases elukeskkonnas, analüüsides neid kummaliste ja kohati uskumatute situatsioonide ning stseenide kaudu. Samas on tegu ka dokumentaalses võtmes nn paranormaalsete nähtuste uurimusega, mis on jätkuks kunstniku loomingus varasemalt käsitletud temaatikale. Töö püüab mõtestada Kalamaja fenomeni ning seal aset leidvaid kummalisi sündmusi dokumentaalse ja fiktiivse jutustuse piirimail. See on totaalselt pea peale pööratud kuvand Kalamajast, kus linnaruumi muutumine on segunenud paranormaalsete fenomenidega. Teos ei anna hinnanguid ega kritiseeri, vaid pakub uudset ja mängulist sisevaadet ühe Tallinna linnaosa argipäeva.

Karel Koplimets (1986) on Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna lõpetanud kunstnik, kes töötab alates 2007. aastast peamiselt foto-, video- ja installatsioonikunsti žanris. Koplimetsa huvitavad hirmul, paranoial või ohutundel põhinevad komplekssed psühholoogilised seisundid ja nende suhe linnaruumiga. Oma teostes on ta jälginud ka mõrva- ja kriminoloogiajuhtumeid ning toonud välja nende folkloorse, müütidel ja konspiratsiooniteooriatel põhineva külje. Koplimets kuulub kunstnike rühmitusse Visible Solutions OÜ (koos Taaniel Raudsepa ja Sigrid Viiriga), mis käsitleb turumajanduse mehhanisme ja nende suhet indiviidi ja meediaga. Samuti on Koplimets teinud mitme kunstiprojekti raames koostööd Ivar Veermäega. Lisaks mitmetele isiknäitustele on Koplimets osalenud arvukatel rahvusvahelistel grupinäitustel Eestis ja mujal Euroopas.

www.karelkoplimets.com

Tänud: Allfilm, Maido Juss, Kalle Karindi, perekond Koplimets, Valge Kuup, Kaisa Maasik, Rundum, Siim Saadoja, Hanna Samoson, Johannes Säre, Mihkel Säre, Ott Tiigirand, Sigrid Viir, Reimo Võsa-Tangsoo, Otto Varjust.
Näitust toetavad: Caparol, Cineunit, CNC Stuudio, Focuspoint, Fotokunstnike Ühendus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia fotoosakond, High Voltage, Overall, Proplastik.

Näituseid Hobusepea ja Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.