Disainioo

ARS KUNSTILINNAK AVANEB DISAINIÖÖS

12. septembril kell 16.00-20.00 avavad ARS kunstilinnakus tegutsevad disainerid ja kunstnikud oma stuudiote uksed, et huvilised saaksid uudistada, imetleda ning osta teoseid ja tooteid otse loomekeskkonnas. Õhtu jooksul saab paljudes ateljeedes ja töökodades ringi vaadata, kohtuda autoritega ning osaleda töötubades, saada osa nii ajaloolisest ARSi atmosfäärist kui uutest inspiratsiooni- ja innovatsiooniallikatest.

Otse peaukse kõrval on sel õhtul avatud uus ARSi showruum, kus saab nii vaadata kui kaasa osta kureeritud valikut ARS kunstilinnakus tegutsevate professionaalsete kunstnike loodud kujutava ja tarbekunsti teostest – maalist-graafikast-joonistusest keraamika, rõivaste ja eheteni.

Käesoleval suvel liitus ARSi kogukonnaga keraamik Merike Hallik, kelle looming tugineb valdavalt looduse käsitlemisele läbi keraamiliste tarbevormide – Disainiööl saab näha, kuidas kunstnik on vorminud oma ideed nähtavaks kondiportselani ja kõrgkuumussaviga. Oma stuudio ukse avab ka ARS kunstilinnaku uusim tulija Raili Keiv – lauanõude kujustamise valdkonnas ohtralt tunnustust pälvinud disainer, kelle loomingut iseloomustavad julged vormiotsingud ning erinevate materjalide kombineerimine.

Lisaks uutele tulijatele on ARS kunstilinnak täis ajalugu ja mälestusi. Kell 18.00 jutustab aastast 1971 ARSis tegutsev keraamik Kersti Karu showruumi minigaleriis oma eksportturgudelgi populaarse ja ARSi klassikaks kujunenud savist elevantide sarja lugu, räägib selle saamisloost ja arengutest läbi aastakümnete ning keraamikategemise ajaloost ARSis.

„Oleme kindlad, et meie meistrite poolt südamega loodu pakub kasutajaile rõõmu aastateks,“ lubavad käsitsi maalitud portselani meistrid samuti ARSi raudvarasse kuuluvast loovettevõttest ARS Portselan. Traditsioonilised meistrioskused ja kauaagne kogemus võimaldavad tulla vastu tarbijate kõige erinevamatele soovidele – alates lihtsalt nime kirjutamisest kruusile kuni eritellimusel üksikesemete ja serviiside valmistamiseni.

Keraamik Marit Leeviku ja fotograaf Tõnu Nooritsa stuudio ühendab kahe loomeinimese sünergilised visioonid – Leeviku käsitööna valminud, looduslähedast esteetikat kandvad tooted on enamasti treitud, sageli puuahjus põletatud või valminud raku-tehnikas, Nooritsa loodusest ja sisekaemusest inspireeritud suure formaadiga fotod on mõeldud pakkuma vaatajale värskeid emotsioone ning sobima erinevatesse interjööridesse.

FRONT on põhjamaine ehtebränd, mille loojateks on elukaaslastest ehtekunstnikud Mariliis Hopp ja Miikael Danieljants. Disainiööl saab FRONTi stuudios näha ning soetada nende ehtekollektsioone, tutvuda kunstnikega ja nende loomingu tagamaadega.

MI/KL on kahe Mihkli ühine tootedisaini stuudio, mille tegevusvaldkond ulatub mööblist elektroonikaseadmete arendamiseni – unikaalsed ning funktsionaalsed lahendused põhinevad kasutajate vajadustel ja tellijate tingimustel. Disainiööl näitavad ja räägivad disainerid tehtust ja teoksil olevast lähemalt.

Ruumis 215 avaneb Disainiööl ainulaadne hoiupaik, kus saab näha Maria-Kristiina Ulase, Concordia Klari (1938-2004) ja Peeter Ulase (1934-2008) töid – graafikat, maale, objekte ja joonistusi, millest vaatajal on võimalus kujundada oma vaimusilmas erinevaid mõttelisi näitusekooslusi.

Disainiööl avab oma ARSi stuudio ukse ka Piret Rohusaar – maalikunstnik, kes on viimastel aastatel aktiivselt tegelenud ka potikedra-keraamikaga. “Tunnen rõõmu mõnusast värvikooslusest ja heast enesetundest, mida igapäevane töötegemine annab. Mulle tundub, et kunstnik peab suutma end väljendada kunsti enese vahenditega, ilma oma töödele sõnu ja seletusi lisamata,“ selgitab kunstnik oma loomepõhimõtteid.

Piret Kuresaar Design pakub naisterõivaid ja aksessuaare, väärtustades naiselikkust, mugavust ja kvaliteeti. Oma tugevuseks peavad kaubamärgi loojad Piret ja Hanna Kuresaar ettevõtte väiksust, tänu millele suudetakse olla paindlikud, eksklusiivsed ning kliendile alati lähedal.

Nahastuudios Mirgoods kasutatakse aksessuaaride ja teiste nahktoodete loomisel kõrgekvaliteedilist taimparknahka ühenduses parimate traditsiooniliste käsitöötehnikatega, iga ese on märgistatud seerianumbriga. Oluliseks peetakse vastutustundlikku tarbimist ja toodete vastupidavust.

Peakatete proovimine tekitab alati mõnusat elevust – Emma-Elfriide ateljees saab erinevate mütside ja kübarate kaasabil avastada ja lavastada oma erinevaid minasid. Kohapeal on võimalus endale sobiv kübar või kaabu tellida või soetada midagi juba valminud peakatete hulgast.

Videomängude disain on alati olnud osa mänguelamusest. Hiljuti ARS kunstilinnakus avatud ainulaadne videomängude muuseum LVLup! annab sisuka ülevaate nende kirevast ajaloost. Mis aga veelgi põnevam – kohapeal saab juba rariteetideks kujunenud mänge ise mängida! Lisaks enam kui neljasajale videomängule on külastajate käsutuses ka 50 lauamängu. Disainiööl on LVLup! avatud kuni 20.00.

Kell 17.00 – 20.00 toimub Graafikakojas Ubu Noir (ruum 141) linoollõike töötuba, mida juhendavad kunstnikud Gudrun ja Lauri Koppel. Osalejad saavad proovida linoollõike tehnikat. Töötuba koosneb pildi kavandamisest, linoolist motiivi välja lõikamisest ja paberile trükkimisest graafikapressi abil. Võimalik on proovida juhendaja käe all ka mitmevärvilist linooltrükki. Kasutame erinevaid värve ja pabereid. Soovi korral võib juba eelnevalt valmistada kuni 15×21 cm suuruses kavandi. Osalemistasu 15 EUR. Eelregistreerumine Ubunoir: laurikoppel@gmail.com

Kell 17.00 – 19.00 viib Liisa Kruusmägi läbi  joonistusmängude töötoa „Must joon“. Lõbus ajaviide huvilistele. Joonistamisoskus pole oluline. Üritus sobib igas vanuses inimestele. Töötuba toimub  ARSi ühisruumis 310. Kaasa palun võtta must kirjutusvahend (vildikas, marker). Osalemistasu 10 eurot.

Samal päeval toimub ARSi kunstilinnakus asuvas MTÜ Nukufilmi Lastestuudio animatsioonikoolis 2 avatud tundi, kus saab proovida, kuidas ise animatsiooni ehk multikat teha.
Kell 14:45-15:45 animatsioonitund lastele vanuses 7-8-aastat (Nipitajad)
Kell 15:45-17:15 animatsioonitund lastele vanuses 9-11 aastat (Luma)
Tunnid on tasuta, vajalik on eelnev registreerimine siin:
https://goo.gl/forms/o4jfTIfBQosFnyaq2

Disainiöö üritust ARS kunstilinnakus toetab EAS Euroopa Regionaalfondi vahenditest.