LOOMINGULINE LAUPAEV

LOOMINGULINE LAUPÄEV 18.02.2017

Eesti Kunstnike Liit (EKL) jätkab deviisi all „ARS avaneb“ mullu hilissügisel alustatud üritustesarjaga – 18. veebruaril toimub kella 13 kuni 17 teist korda Loominguline Laupäev, mille käigus saavad huvilised põhjalikumalt tutvuda legendaarses ARSi majas (Pärnu mnt 154, Tallinn) tegutsevate kunstnike ja disainerite loomingulise köögipoolega.

Loominguline Laupäev saab alguse kell 13 giidituuriga ARSi projektiruumis näitusel „The (In)visible dreams and streams“, mida juhib üks sellel osalevatest kunstnikest, Mihkel Ilus. Kuraator Maija Rudovska (Läti) püüdeks oli väljapanekut kokku pannes näidata ideede kasvu, muutumist ja arengut. Näitus tutvustab 22 kaasaegset kunstnikku Põhja- ja Baltimaadest, Eestist osalevad lisaks Ilusale Sigrid Viir, Merike Estna ja Maarja Tõnisson. Põhjamaade Ministrite Nõukogu Läti esinduse initsiatiivil sündinud ja Põhjamaade esinduste 25. tegutsemisaastat Baltikumis tähistav „The (In)visible dreams and streams“ jääb Tallinnas avatuks 3. märtsini ning rändab siis edasi Helsingisse.

Kell 14 alustatakse ekskursiooniga kunstnike ja disainerite ateljeedesse ning ARSi haridusmajja, kus tegutsevad Sally Stuudio kunstikool ning Nukufilmi Lastestuudio. Ringkäik algab ARSi projektiruumist ning kulgeb järgnevalt:

KYLLIKE Moedisain (ruum 221) tegutseb lipukirja all „luksuslik looduslikkus“ – rõivaste valmistamiseks loob disainer Küllike Tuvikene ise materjalid, milles on värvirõõmsalt ja keskkonnasõbralikult ühendatud väärisvillad ning tekstiilitootmise ülejäägid. (www.facebook.com/kyllikefashion)

Karel Koplimets (ruum 330) loob peamiselt narratiivseid ruumiinstallatsioone, mille teemadeks on paranoiad, hirmud ja kriminaalsus. Koplimets on fotograafia magister, kunstnikerühmituse Visible Solutions liige ja osalenud mitmetel näitustel üle maailma – viimased neist on Adrift OCAT Shenzhenis Hiinas (2016) ning reGeneration³ Lausannes Šveitsis (2015). (www.karelkoplimets.com)

– Ofsetlitograafia töökoja Ubunoir (ruum 123) eestvedajateks on kunstnikud Harri Leppänen, Lauri Koppel ja Gudrun Heamägi ning see trükib graafikat kunstnikele mitmetesse riikidesse. Ubunoir – tuntud ka kui Albatross Editions Printmaking – on välja kasvanud põhjanaabrite graafikakojast Imprimo, mille liikmed andsid hindamatu panuse soome graafika kujunemisel suureformaadiliseks ja julgelt värviliseks. (www.lalawall.com ja www.facebook.com/albatross.editions)

Sally Stuudio kunstikoolis (hoovimaja) saavad lapsed ja noored end kunstis ning kunsti kaudu avastada ning loovalt aega veeta. Õpitakse joonistamist, maalimist, värvusõpetust ja kompositsiooni tasakaalus installatsiooni-, tegevus- ja fotokunstiga. Aastast 1991 tegutsev Sally Stuudio korraldab ka rahvusvahelist koolinoorte kunstitriennaali Eksperimenta! (www.sallystuudio.ee)

– Tänavu 15. tegevusaastat tähistav Nukufilmi Lastestuudio (hoovimaja) on Eesti suurim õpikeskus animatsiooni huvihariduse omandamiseks ning pakub erinevaid töötubasid, kursusi ja multika-sünnipäevi. Lastestuudio igapäevaelust ja eesmärkidest ning animatsioonide tegemisest räägib Loomingulisel Laupäeval Liis Kokk; huvilistel on võimalus lühkese animatsiooni loomisega ka ise kätt proovida. Samuti oodatakse asjast tõsisemalt huvitatud koolilapsi ja –noori juba laupäeval hommikul – nimelt kell 11 kuni 17.30 toimuvasse, koostöös MTÜ-ga Ökokratt korraldatavasse Kuusalu muistendite visualiseerimise töötuppa. (www.nukufilmilastestuudio.ee)

Algusega kell 16 korraldab töötoa ka Ubunoir – ofset-trükitehnikat tutvustavad ning samas tehnikas postkaardi trükkimist juhendavad kunstnikud Gudrun Heamägi ja Lauri Koppel. Osalejatel palutakse kaasa võtta postkaardikavand suurusega 11×15 cm. Osavõtutasu 10 eur. Lisainfo ja registreerimine: laurikoppel@gmail.com

_________________________________________________________________

 

ARSi ajalugu algab 1944. aastal ning erinevatel perioodidel on kunstikombinaadi koosseisu kuulunud keraamika-, nahkehistöö-, metallehistöö-, tekstiili-, dekoratiivkudumis-, kujundustöö- ja monumentaalkunstiateljee. ARSi tooted olid kuulsad üle kogu Nõukogude Liidu ning vähemalt sama armastatud ja hinnatud Eesti kodudes. 1990. aastad tõid kaasa senise nõudluse ja töövormide hääbumise – igaüks ajas oma asja ning ARS kippus muutuma ilmetuks kontorihooneks paljude omataoliste seas. Tänaseks on oluline osa kompleksis tegutsejatest taas seotud loominguliste valdkondadega – praegusele enam kui 80 loovtegutsejale ootab Eesti Kunstnike Liit edaspidi veelgi lisa uute, ARSi loomingulist kogukonda rikastavate rentnike näol.

EKL tegeleb aktiivselt ARSi suletud iseloomuga hoone nii ruumilises kui funktsionaalses mõttes avatumaks, elurõõmsamaks ja kaasaegsetele loome- ja tegevusvormidele sobilikuks muutmisega. Aastatel 2017-2019 kavandab kunstnike liit EASi toetusel projekti “Avatud ARS” elluviimist, mille tuumaks on promotsiooni- ja koolituskeskuse, projektiruumi ning keraamikakeskuse väljaarendamine. EKLi nägemuses ühendab 21. sajandi ARS innovatsiooni ja ajaloo, kaasaegsed praktikad ja tehnoloogia ning eesti professionaalse kunsti traditsioonilised meistrioskused.

Eesti Kunstnike Liit on oma ligemale tuhande liikme ja 19 alaliiduga Eesti suurimaid loomeliite ning ühtlasi kunsti valdkonnas suurima loometaristu valdaja ja arendaja. Liidu eesmärgiks on kunsti valdkonna arendamine ja selle kandepinna laiendamine Eestis, kunstnike huvide kaitsmine ja nende loomingulise tegevuse toetamine.

Lisainfo:
Indrek Köster
Tel: 56455459, indrek.koster@eaa.ee